הגנה מנזקי השמש באמצעות משקפי שמש

בשנים האחרונות אנו שומעים יותר ויותר על התחממות כדור הארץ. המשמעות מבחינת שמירה על הראייה היא שעלינו להתמודד עם רמות גבוהות יותר ויותר של קרינה אולטרה סגולה (קרני UV). קרינה זו מהווה גורם סיכון עבור העור והעיניים. לכן, למשקפי השמש שאנו בוחרים ישנה חשיבות גבוהה. כיום לא מספיק לבחור משקפיים שנראות טוב, או להקל ראש בבחירת זוג מתאים. סוג ומידת ההגנה נדרשים לתת מענה לרמות גבוהות של קרני UV וכו כן לסנן גם אור גלוי מהשמש.

נזקי השמש – דוגמאות לפגיעות שכיחות

כוויה בקרנית – עלולה להיגרם כתוצאה מחשיפה מרוכזת לשמש בזמן קצר. מדובר לרוב מאפקט זמני המתאפיין באדמומיות בעיניים, כאב ורגישות לאור. כוויהמשקפי שמש להגנה מפני UV בקרנית נגרמת במצבים כגון בילוי בים ללא משקפי שמש, בילוי בחופשת סקי ללא אמצעי הגנה ועוד.

כוויה ברשתית – נגרמת כתוצאה מחשיפה ממושכת של העין לאור חזק כמו של השמש. למרות שהעדשה התוך עינית בנויה כדי לספוג ולהגן על הרשתית מפני קרינת UV.
לאורך זמן הדבר עלול להוביל לצריבה של חלקים מהרשתית ולאפקט של כתם בשדה הראייה. נזק מצטבר עלול להתבטא בפגיעה במנגנון התחדשות התאים בעין.

קטרקט – עכירות בעדשה הפנימית של העין, הגורמת להפרעה בראייה ואף לאיבוד הדרגתי של הראייה. קטרקט מופיע בקרב מבוגרים, בין היתר בגלל קרינת UV. קרינת UV נמצאה כמזרזת התפתחות קטרקט.

הגנה מפני קרינת UV

השמש אמנם נמצאת מיליוני ק"מ מכדור הארץ אך קרני ה UV הן קרניים חזקות שמזיקות לעור ולעיניים. הדבר נכון במיוחד עבור מי שמבלה את רוב שעות היום בחוץ. משקפי שמש טובות מגנות מפני הסיכונים הנוצרים מקרני UV באמצעות עמידות של 99-100% בפני UV.

קרינת UV מתחלקת לשלושה סוגים: UVA, UVB ו – UVC.
קרני UVC אינן מהוות בעיה מכיוון שהאטמוספירה חוסמת קרניים אלו. קרני UVA קשורות לנזקים הנוצרים ע"י תגובות רעילות לקרניים אלו. קרני ה – UVB הן הבעיה העיקרית מכיוון שהן אלו ה"תורמות" להתפתחות קטרקט. כמו כן, קרני ה – UVB מסוגלות לחדור מבעד לעננים ולמים.

המלצות לבחירת משקפי שמש בעלות הגנה טובה

  • משקפי שמש עם יכולת ספיגת UV של עד 400 ננומטר
  • משקפיים העומדות בדרישות ה – ANSI UV
  • לעדשות עם גוון צהוב יש יתרון מסוים בסינון UV ואינפרא-אדום בהשוואה לעדשות צלולות.
  • לעוסקים בספורט מומלץ לבחור משקפיים ספורטיביות בעלות עמידות גבוהה

משקפי שמש | גאדג'טים | תכשיטים | דוד שדה