מידע מעניין על מיקרוסקופים

מיקרוסקופים קיימים בעולמנו מאז המאה ה-16, אז הם הומצאו לראשונה בהולנד. הממציא היה הראשון להשתמש בשתי עדשות אשר ביחד יוצרות הגדלה כפולה של האובייקט הנצפה. מיקרוסקופים עובדים באופן כזה, מאז ועד היום. השימוש בשתי עדשות מגדיל בצורה נוחה ואף מתכווננת כך שאפשר לשנות את גודל ההגדלה ואת הפוקוס ולצפות באובייקט הנצפה בצורה מיטבית באמצעות המיקרוסקופ.

המצאתם של מיקרוסקופים איפשרה קפיצה של ממש מבחינת התקדמות המחקר המדעי במגוון תחומים – רפואה, כימיה, ועוד. מיקרוסקופים מאפשרים צפייה והגדלה של גופים קטנים במיוחד לכדי תמונה ברורה המספקת מידע בעל ערך רב. זכוכית המגדלת קדמה למיקרוסקופים והיוותה מעין אבן-דרך לקראת פיתוח המיקרוסקופים. פרט מעניית הוא שגם זכוכית המגדלת נקראה בעבר "מיקרוסקופ". אכן, עקרון הפעולה בין שני המכשירים הוא די דומה – שניהם מגדילים את התצוגה של גופים קטנים, אלא שזכוכית המגדלת הינה מכשיר פשוט הרבה יותר מאשר מיקרוסקופים.

מיקרוסקופים מודרניים מתחלקים למספר קטגוריות משנה. כמובן מיקרוסקופ העדשות "הרגיל" עדיין נמצא בשימוש נרחב בשל עלותו הבסיסית. מיקרוסקופ זה מייצר תצוגה מוגדלת וברורה הרבה יותר. מיקרוסקופ אלקטרוני כמובן מבוסס על טכנולוגיה הרבה יותר מתקדמת, אינו משתמש בעדשות כלל ומספק תמונה מרהיבה ברזולוציה גבוהה עשרות מונים מאשר זו המספק מיקרוסקופ רגיל.

לפניכם המחשה של כיצד נראים אובייקטים דרך מיקרוסקופ:

 

 

 

 

משקפי שמש | גאדג'טים | תכשיטים | דוד שדה