בחירת משקפי תלת מימד

הקרנה תלת מימדיתטכנולוגיית התלת מימד בשנים האחרונות הלכה והתפתחה ויצרה שינוי באופן שבו חלקנו צופים בסרטי הקולנוע, כמו גם באופן שבו אנו משחקים במשחקי מחשב וקונסולות. את סרטי התלת מימד הראשונים, שמספקים חווית צפייה חדשה וסוחפת פגשנו בבתי הקולנוע, אך התופעה הלכה והתפשטה וכיום ניתן במחיר השווה לכל כיס לשכור מקרן תלת מימד שמגיע עם משקפי תלת מימד ואפילו סרט לבחירתכם כך שזה כבר בכל מקום. מעבר לאפשרות של השכרת מקרן, למכורים ממש כמובן שעומדת האפשרות לקנות סוגים שונים של משקפי תלת מימד, כמו גם מסכי מחשב וטלוויזיה ייעודיים התומכים בטכנולוגיה זו. כאמור, גם המקרנים כיום (בחלקם) תומכים בהקרנת תלת מימד. במאמר הבא נתמקד דווקא במשקפי תלת מימד – הסוגים השונים ואיך בוחרים.

בחירת משקפי תלת מימד

לפני הכל ננסה להסביר על הקרנת סרטים בתלת מימד ועל תפקיד המשקפיים. ראייה תלת מימדית (סטריאוסקופית) נוצרת למעשה במוח, המייצר תמונת מציאות תלת מימדית ע"י חיבור שתי תמונות המתקבלות משתי פרספקטיבות שונות – ימין ושמאל – כך אנחנו מתמצאים במרחב עם שתי עינינו, ימין ושמאל.

סרטים ומשחקים ב 3D למעשה מחקים את פעולת העיניים. הטלוויזיה או המקרן מציגים תמונות בתדירות גבוהה (למשל 120 פריימים בשנייה). בזו אחר זו מוצגות תמונות המותאמות כל אחת לעין אחרת, ימין ושמאל. תפקידן של משקפי תלת המימד הוא לסנן בזמן אמת את התמונות כך שכל עין תראה רק את התמונות המיועדות. זה קורה כ"כ מהר ובסוף נוצרת האשליה הרצויה. מכיוון שכל עין רואה מפרספקטיבה אחרת, המוח מחבר בין התמונות ויוצר חוויה תלת מימדית – כאילו אנחנו שם, בתוך הסרט. הבעיה היא שכל מקרן, מחשב וטלוויזיה עובדים בטכנולוגית תלת מימד אחרת. הסרט עצמו לא קשור לטכנולוגיית ההקרנה או הצפייה, הוא רק חומר הגלם.

השלב הבא הוא ללמוד ולהבין אילו טכנולוגיות תלת מימד קיימות בשוק כדי לדעת להתאים להם משקפיים תלת מימד מתאימות.

אבל יותר קל להתחיל מלומר ממה כדאי לכם להתרחק…

פעם, לפני עשר או 15 שנים היה טרנד כזה של משקפי תלת מימד אדום-כחול. טכנולוגיה זו, הנקראת גם "אנגליף 3D", לא דורשת שום ציוד מיוחד מלבד משקפי תלת מימד זולות מקרטון. אבל אין מה להשוות. משקפי תלת מימד אדום כחול, פשוט מייצרות חווית צפיה גרועה. זה מתאים אולי למי שאין לו שום תקציב לטלוויזיה או מקרן חדשים. ישנם סרטים/משחקים שמקודדים באדום-כחול אותם אפשר להציג על גבי כל מסך סטנדרטי.

משקפי תלת מימד פסיביים

משפחה זו כוללת בעיקר משקפי תלת מימד "פולרייזד" הנקראים גם משקפיים מקטבים. משקפיים אלו מסננים את התמונה המתאימה לכל עין על ידי קיטוב של התמונה על ידי פילטרים מקטבים המוצבים מול המקרן או built-in בטלוויזיה. משקפי הפולרייזד מכילים עדשות מקוטבות כדי לחסום תמונה בקיטוב המיועד לעין השנייה וכך יוצא שכל עין מקבלת את התמונה הנכונה לה.
עוד נציין כי באמצעות שני מקרנים ניתן באמצעים ביתיים להקרין סרטים בתלת מימד באופן שמאפשר צפייה למספר יחסית מרובה של צופים. זה דורש כאמור שני מקרנים, משקפי תלת מימד פולרייזד (לא אמור להיות יקר). כמו כן דרושים להקרנה כזו זוג פילטרים מקטבים ומסך המיועד להקרנה בתלת מימד.

משקפי תלת מימד אקטיביים

סוג זה של משקפיים הוא הנפוץ ביותר בטלוויזיות כמו גם מקרני תלת מימד ביתיים. משפחה זו כוללת תת סוגים כגון: אקטיב IR, אקטיב, RF/BT ואקטיב DLP-Link. באמצעות שימוש בבטריות ובאלקטרוניקה, משקפיים אלו מחשיכים את עדשות המשקפיים לשבריר שנייה, כמובן בסנכרון מושלם לתמונה המוקרנת ע"י מקרן או ע"י הטלוויזיה. כך נוצר אפקט תלת מימד. ביתר פירוט: המסך, או המקרן, מציגים בתדירות גבוהה זו אחר זו תמונות המיועדות לעין ימין ומיד לעין שמאל, וחוזר חלילה. אם נצפה בסרט ללא המשקפיים כמובן שנראה קפיצות מעצבנות בתמונה. אך המשקפיים מחשיכות את העדשה הימנית כאשר מוקרנת תמונה המיועדת לעין שמאל, וליהפך: המשקפיים מחשיכות את העדשה השמאלית כאשר מוקרנת תמונה המיועדת לעין ימין. קצב שבו התהליך הזה קורה ע"ג המסך ובתוך המשקפיים הוא מאוד מהיר (לפחות 120 פעמים בשנייה) כך שרוב האנשים בכלל לא ישימו לב להחשכה של העדשות, ופשוט יהנו מתמונה תלת מימדית חלקה. אנשים בעלי רגישות גבוהה יותר עלולים לחוש לפעמים אי נוחות מסוימת שתתבטא בכאב ראש קל.

 

משקפי שמש | גאדג'טים | תכשיטים | דוד שדה