10 עובדות על משקפי ראיה

חוש הראיה נחשב לחוש החשוב ביותר עבור בני האדם. בעבר, מגבלת ראיה הייתה יכולה להיות משולה לנכות. כיום, בזכות מגוון אדיר של משקפי ראיה בכל הגדלים והמינים, ניתן להתאים פתרון איכותי למרבית הסוגים הנפוצים של ליקויי הראיה.

משקפי ראיה - 10 עובדות

משקפי ראייה – אילוסטרציה

להלן 10 עובדות מעניינות על משקפי ראיה

  1. המצאת המשקפיים – משקפי ראייה בצורתם המוכרת נמצאים בשימוש כבר מאות רבות של שנים. עם זאת, שימוש בעדשות לצורך הגדלה היה מקובל כבר לפני יותר מאלפיים שנה.
  2. אנשים שזקוקים למשקפיים בעלי מספר שלילי הם למעשה אלה שמכונים "קצרי ראיה". עבור אנשים הזקוקים למשקפיים לראיה מקרוב יסייעו עדשות משקפיים במספר חיובי.
  3. משקפי ראיה הינם לרוב משקפיים בעלי מוקד יחיד. מוקד יחיד נועד לתת מענה לאנשים עם ליקוי מובחן – או בראיה מקרוב, או בראיה מרחוק.
  4. שימוש במשקפיים ועליה בגיל – עם העלייה בגיל, אחוז גדול יותר מהאוכלוסייה נזקק למשקפיים. בפרט, הדבר נכון במשקפיים לראיה מקרוב.
  5. מספר הילדים הזקוקים למשקפי ראיה נמצא כיום בעליה. הסיבות לכך לא לגמרי ברורות ובין הטענות ניתן למצוא את המודעות הגוברת וכן את השימוש באמצעים טכנולוגיים (מחשב, טלפונים חכמים) כבר מגיל צעיר.
  6. בעבר, אנשים שנזקקו לשני זוגות משקפיים במקביל (אחד לראיה מקרוב ואחד לראיה מרחוק) יכלו להחליף אותם במשקפיים מסוג בי פוקל. כיום, משקפיים כאלה פינו את מקומם לסוג החדש והמשופר – משקפי מולטיפוקל.
  7. עובי העדשות כבר אינו מדד לאיכות הראיה או רמת הליקוי. בזכות טכניקות ליטוש מתקדמות, גם בעלי מספר גבוה יכולים ליהנות ממשקפי ראיה בעלי עדשות דקות.
  8. משקפי מולטיפוקל (רב מוקדיות) בנויות על פי רוב בצורה הבאה – בחלק העליון של העדשה ניתן לראות טוב יותר למרחק רחוק. מבעד לחלק התחתון של העדשה ניתן לראות היטב למרחק קרוב. בין שתי נקודות המוקד ניתן לראות היטב לטווח הביניים.
  9. משקפי שמש כהים יותר הם לאו דווקא איכותיים יותר. כאשר בוחרים משקפי שמש חשוב יותר לבדוק את הכושר שלהן לסנן קרינת על סגול מזיקה (UVA וכן UVB).
  10. ישנם אנשים מבוגרים שמדווחים על שיפור ביכולת הראיה. מדובר על פי רוב באנשים שנזקקו למשקפיים לצורך ראיה מרחוק. בחלק מהמקרים נלווה לכך הצורך להרכיב מאוחר יותר משקפיים לראיה מקרוב.

משקפי שמש | גאדג'טים | תכשיטים | דוד שדה